Ewa Guard, sztuczna inteligencja posprząta świat

Właśnie zakończyliśmy pierwszą pilotażową akcję, w której sztuczna inteligencja pomagała posprzątać świat. W ramach tegorocznej, międzynarodowej kampanii, odbywającej się cyklicznie na całym świecie w trzeci weekend września, byteLAKE, Lenovo oraz Resq Foundation dorzucili swoją technologiczną cegiełkę. Inicjatywę przez cały weekend wspierała Ewa Guard. Akcję mogę podsumować tymi słowami: eksplozja pozytywnej energii, drony i setki gigabajtów danych!

EWA Guard (ang. Earth Water Air Guard / Strażnik Ziemi Wody i Powietrza) to oprogramowanie, które przy pomocy sztucznej inteligencji analizuje obrazy z dronów i m.in. wykrywa oraz lokalizuje nielegalne wysypiska śmieci.

Ewa Guard w akcji

Na stronie projektu (o czym wkrótce) powstaje mapa czystego świata. Będzie tam można także dołączyć do inicjatywy. Tymczasem osoby zainteresowane udziałem w akcjach pilotażowych prosimy o kontakt e-mailowy: pawel@resqfoundation.pl lub EwaGuard@byteLAKE.com.

Jeśli masz drona i chcesz pomóc posprzątać świat, skontaktuj się z nami. Wspólnie połączymy przyjemne z pożytecznym. Przekaż swoje zdjęcia do Ewa Guard a potężne algorytmy sztucznej inteligencji skrupulatnie je przeanalizują oraz naniosą na mapę miejsca, w których będziemy organizować akcje społeczne. Razem zlokalizujemy i zlikwidujemy nielegalne wysypiska. Wierzymy, że w grupie twki ogromny potencjał i siła do działania.

Każdy posiadacz drona generuje ogromne porcje danych, których potencjał nie jest w pełni wykorzystany i przez to niestety marnowany. Udostępnienie ich Ewie Guard pomoże stworzyć mapę, która będzie m.in.:

  • wsparciem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych (kto chce mieszkać na zaśmieconych terenach lub gdzie okoliczne lasy bardziej przypominają wysypiska niż tereny rekreacyjne?),
  • pomoże lokalnym samorządom skuteczniej lokalizować miejsca wymagające uwagi i przez to szybciej wspinać się w rankingach terenów przyjaznych Ewa Guard oraz
  • pozwoli organizować bardziej precyzyjne akcje społeczne jak choćby ta w miniony weekend gdzie wspólnie usunęliśmy z lasów dziesiątki opon i worków.

W 2020 roku śmieci w lesie to już niestety prawdziwa plaga. Polskie Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci porzuconych nielegalnie na obszarach leśnych (link to żródła). Wykorzystajmy dostępne technologie by skutecznie lokalizować miejsca do posprzątania.

Masz drona? Dołącz do inicjatywy już teraz. Napisz do nas: pawel@resqfoundation.pl lub EwaGuard@byteLAKE.com.

Ewa Guard została zaprojektowana tak abyśmy łatwo mogli dodawać do jej mechanizmów wykrywających kolejne rodzaje śmieci. Dzisiaj lokalizujemy porzucone opony, jutro worki a za miesiąc kto wie, może lodówki, samochody etc. Dodatkowo dzięki potężnym superkomputerom od Lenovo Data Center algorytmy sztucznej inteligencji tak zoptymalizowaliśmy, że ich uczenie trwa obecnie zamiast kilku tygodni, zaledwie kilka godzin. To z kolei przekłada się na znacznie zmniejszone zużycie energii. Jest to kolejny aspekt (Green Computing), nad którym nieustannie pracują nasi naukowcy.

Product spin-off

Ewa Guard to także pierwszy spin-off produktowy od byteLAKE. Razem z Resq Foundation podjęliśmy decyzję o wydzieleniu inicjatywy Ewa Guard do osobnej organizacji by ta jeszcze lepiej mogła skupić się na problemach natury ekologicznej. Sprzątanie świata niewątpliwie wpisuje się w ten obszar. Dzięki temu zabiegowi Ewa Guard będzie mogła znacznie efektywniej pochylić się nad problemami ekologicznymi. Silne partnerstwo z byteLAKE zapewni natomiast stały dostęp do najnowszych technologii. Fundacja Resq zapewni stały dostęp do danych i będzie wspierać projekt od strony m.in. eventowej. Zespół budujący algorytmy do analizy obrazów i materiałów wideo w byteLAKE skupi się z kolei na wykorzystaniu tych technologii w innych gałęziach przemysłu, m.in. w fabrykach, wspomagając monitoring jakościowy produktów czy wykrywając niebezpieczne zdarzenia na liniach produkcyjnych (byteLAKE’s Cognitive Services).

Wracając do wspomnianej akcji weekendowej. W imieniu całego zespołu byteLAKE, Resq Foundation oraz przede wszystkim Ewa Guard pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie. Dane ciągle do nas spływają a Ewa Guard je analizuje. Przede wszystkim ogromne podziękowania dla społeczności: Drony — latamy bezpiecznie, DRONES Polska oraz Fundacji Nasza Ziemia. Na koniec akcji zostaliśmy jeszcze zaproszeni by wystąpić na nadchodzącej konferencji poświęconej pojazdom oraz systemom bezzałogowym (latającym, jeżdżącym, pływającym, a także kosmicznym). Gdzie i kiedy będzie można się z nami spotkać powiemy wkrótce. Zapraszamy w tym celu do śledzenia naszych kanałów na social media (Facebook: https://www.facebook.com/byteLAKE/ oraz https://www.facebook.com/resqmobile, LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bytelake, Twitter: https://twitter.com/byteLAKEGlobal).

Tymczasem zapraszam Was do obejrzenia absolutnej premiery krótkiego wideo o Ewie Guard, jej misji oraz wizji, którą zespół Ewa Guard skrupulatnie realizuje.

Masz drona? Dołącz do inicjatywy już teraz. Napisz do nas: pawel@resqfoundation.pl lub EwaGuard@byteLAKE.com.

byteLAKE:

byteLAKE specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Poza tym oferują rozwiązania na klastry komputerowe. W ofercie posiadają własne produkty (np. do odczytu danych z faktur, do analityki wideo dla fabryk) oraz usługi konsultingowe i specjalistyczne usługi programistyczne. Działają w branżach m.in. przemysł 4.0, produkcyjna/ fabryki, chemiczna, rolnictwo, transport.

Więcej: www.byteLAKE.com

Resq:

Prowadzimy projekty z zakresu dostosowania technologii do potrzeb odbiorców. Misją fundacji technologicznej jest projektowanie i dostarczanie programów pomocowych oraz kompleksowych rozwiązań z wykorzystaniem s.i.

Więcej: https://www.facebook.com/resqmobile

Ewa Guard:

Spin-off projektu realizowanego przez byteLAKE do organizacji wykorzystującej technologię (m.in. sztuczną inteligencję i drony) do rozwiązywania problemów ekologicznych jak np. lokalizacja nielegalnych wysypisk śmieci.

  • Wpis na blogu — możliwości Ewy Guard (PL, EN)
  • Prezentacja produktu (PL, EN)
  • Ewa Guard wspiera także zalesianie terenów (EN)

Co Founder @ byteLAKE | AI & HPC | AI-accelerated CFD, AI for Industry 4.0, Manufacturing, Paper Mills, Restaurants, Document Processing etc.

Co Founder @ byteLAKE | AI & HPC | AI-accelerated CFD, AI for Industry 4.0, Manufacturing, Paper Mills, Restaurants, Document Processing etc.