Jak Wdrożyć Sztuczną Inteligencję? Jakie Oferuje Możliwości? WARSZTATY ONLINE w 2024 roku

Lista wybranych warsztatów online, w ramach których wyjaśnimy, czym jest sztuczna inteligencja, jakie oferuje możliwości w różnych branżach, jak przystąpić do jej wdrożenia, ile kosztuje, itp.

Marcin Rojek
5 min readMar 15, 2024
  • Skrót: lista warsztatów + linki do zapisów na dole wpisu,
    po trzecim obrazku.

Witajcie, entuzjaści sztucznej inteligencji oraz ci, którzy dopiero rozważają jej wdrożenie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w waszych przedsięwzięciach? Jeśli tak, to dobrze trafiliście! W dzisiejszym wpisie przygotowałem listę warsztatów online, które jako byteLAKE przygotowaliśmy razem z partnerami. W ramach nich omówimy kompleksowo temat sztucznej inteligencji oraz jej możliwości w różnych branżach. Czym dokładnie jest sztuczna inteligencja, jakie korzyści może przynieść i jak przystąpić do jej wdrożenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w ramach warsztatów, na które można się już zapisywać. Zapraszam!

Kilka słów na temat tego, czym jest sztuczna inteligencja. Spotyka się różne terminy określające praktycznie to samo lub zbliżone mechanizmy: SI (Sztuczna Inteligencja), AI (ang. Artificial Intelligence), Uczenie Maszynowe, ML (ang. Machine Learning), automatyzacja, a nawet, coraz częściej, cyfrowa transformacja bądź cyfryzacja (ang. Digital Transformation).

Jak definiujemy SI w byteLAKE? Jest to zestaw algorytmów, które możemy podłączać do urządzeń, imitujących ludzkie zmysły:

  • Kamery: algorytmy mogą dostrzegać i wizualnie oceniać, zliczać produkty, obiekty, oraz procesy. Na przykład, mogą wykrywać pęknięcia, odczytywać etykiety, zliczać produkty na taśmie montażowej, analizować filmy z drona, monitorować procesy, wykrywać zagrożenia związane z BHP, itp.
  • Mikrofony: pozwalają SI usłyszeć np. niuanse związane z defektami silników, łożysk, pomp lub inne problemy.
  • Czujniki IoT (ang. Internet of Things / Internet Rzeczy): mierzące ciśnienie, temperaturę, przepływy, dane online np. prognozy pogody, przewidywania rynkowe, decyzje ekspertów, e-maile, dokumenty, dane historyczne oraz wszelkie inne materiały, na podstawie których AI może przewidywać awarie, sugerować optymalne ustawienia (np. minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, zmniejszające zużycie lub straty energii), sugerujące decyzje (np. co odpisać, komu, w jakiej kolejności, o czym nie zapomnieć, gdzie wysłać najpierw ekipę serwisową, itp.).

Jeśli pod AI podłączymy taki arsenał danych, to w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia to, co sztuczna inteligencja może dla nas zrobić.

Jak wygląda samo uruchomienie SI w firmie? W byteLAKE zainwestowaliśmy w stworzenie własnych produktów, potrafiących pracować z różnymi typami danych (obrazy, wideo, dźwięki, dane z czujników, dane historyczne, dane online, etc.) oraz pracowaliśmy z partnerami by zoptymalizować ich działanie na różne platformy sprzętowe. Dzięki temu maksymalnie uprościliśmy wdrożenie SI, które sprowadza się do kilku elementów:

  1. Zebrania danych, czyli informacji potrzebnych do nauczenia produktu byteLAKE np. działania systemu w celu optymalizacji jego ustawień pod kątem zmniejszenia zużycia energii, nauczenia wykrywania defektów, awarii, etc.).
  2. Instalacji komputera z nauczonym AI. Warto w tym miejscu podkreślić, że AI od byteLAKE jest w 100% niezależne od jakichkolwiek rozwiązań firm trzecich, w tym usług chmurowych. Oznacza to, że dane, które nasze AI zbiera, przetwarza oraz informacje które generuje, za każdym razem są zbierane, przechowywane i przetwarzane tylko i wyłącznie na komputerach instalowanych u naszych klientów. Nie ma potrzeby wysyłania niczego (dokumentów, danych z czujników, e-maili, etc.) gdziekolwiek poza komputer, na którym nasze AI jest instalowane. Druga sprawa, nasze rozwiązania są w pełni skalowalne. Działają zarówno na mini komputerach z jednym procesorem, z wieloma procesorami, na kartach graficznych, na serwerach oraz na klastrach komputerowych. Oznacza to tyle, że jeśli w pierwszej fazie projektu chcemy aby AI działało w oparciu o kilka kamer czy czujników a w przyszłości nasz system rozwiniemy o setki dodatkowych urządzeń, to AI od byteLAKE sobie z tym poradzi nasze produkty są do tego dostosowane i zoptymalizowane pod rozwiązania sprzętowe wiodących producentów. Będzie tylko trzeba dołożyć dodatkowy komputer, procesor, kartę graficzną. Samo AI od byteLAKE potrafi działać na wszystkich konfiguracjach wiodących producentów, o czym zresztą cyklicznie informujemy wypuszczając raporty z nami partnerami jak np. Lenovo, Intel® czy NVIDIA.
  3. Integracji nauczonego AI z procesami w firmie (w tym szkolenie pracowników, nauka obsługi, etc.).

WARSZTATY ONLINE dot. SZTUCZNEJ INTELIGENCJI (byteLAKE, 2024)

Kwiecień 2024

  • 24. kwiecień 2024, 12:00–13:00, darmowy: Sztuczna inteligencja w firmie: od czego zacząć, jak wygląda wdrożenie, jak policzyć koszt, przykładowe scenariusze.

Dodatkowe informacje: Sztuczna inteligencja w firmie: od czego zacząć, jak wygląda wdrożenie, jak policzyć koszt, przykładowe scenariusze. — AI4MSP

Zapisy: https://forms.microsoft.com/e/RuEAkxiCcE

Maj 2024

  • 21. maj 2024, 13:00–14:30, płatny: Wykorzystanie systemów AI w analizie i zarządzaniu danymi (prezentacja byteLAKE w ramach warsztatów: AI w instytucjach finansowych — praktyczne wykorzystanie w zgodzie z nadchodzącymi regulacjami, organizowanych przez MMC Polska w dniach 21.05–22.05.2024).

Dodatkowe informacje: Kongresy, Gale, Konferencje, Szkolenia Twarde i Miękkie — MMC Polska

Zapisy: https://www.mmcpolska.pl/zapis/ai-w-instytucjach-finansowych-praktyczne-wykorzystanie-w-zgodzie-z-nadchodzacymi-regulacjami

Październik 2024

  • 16. październik 2024, 12:00–13:00, darmowy: Sztuczna inteligencja w przemyśle — od pomysłu do wdrożenia.

Dodatkowe informacje: Sztuczna inteligencja w przemyśle — od pomysłu do wdrożenia — AI4MSP

Zapisy: https://forms.microsoft.com/e/y3y8vTDNFS

  • 30. października 2024, 12:00–13:00, darmowy: Sztuczna Inteligencja w produkcji, motoryzacji, przemyśle papierniczym, chemicznym i energetyce — przykłady wdrożeń.

Dodatkowe informacje: Sztuczna Inteligencja w produkcji, motoryzacji, przemyśle papierniczym, chemicznym i energetyce — przykłady wdrożeń — AI4MSP

Zapisy: https://forms.microsoft.com/e/y5ViMU0cLh

Zapraszam!

--

--

Marcin Rojek

Co Founder@byteLAKE | AI Solutions for Industries | Automated Quality Control | Energy Optimization | Predictive Maintenance | Data Analytics