OCR do faktur bez konieczności tworzenia szablonów?

Marcin Rojek
4 min readApr 2, 2020

--

Tak, to jest możliwe! A w zasadzie takie rozwiązanie już istnieje na rynku. Poznajmy brainello. Silnik wykorzystujący sztuczną inteligencję by przyspieszyć i zautomatyzować przetwarzanie dokumentów.

brainello logo

Materiał prasowy: https://www.wroclaw.pl/biznes/brainello-ocr-do-faktur-bytelake

Informacje o brainello:

Tworząc brainello wrocławska firma byteLAKE skutecznie kończy erę automatyzacji przetwarzania dokumentów opartej na konieczności tworzenia szablonów.

brainello: OCR do faktur

Jak podaje firma, skuteczny robot programowy, który nas wyręczy z konieczności żmudnego przepisywania faktur do systemów księgowych to taki, który działa szybko, płynnie oraz umie się uczyć. Działa jak tajny agent, eliminując nudne zadania całościowo. A w kontekście przetwarzania faktur nie tylko eliminuje zadanie ręcznego przepisywania faktur. Taki robot nigdy nie wymaga od nas tworzenia niezliczonych szablonów lub wzorów. Wykorzystuje w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji.

Jak mówi współzałożyciel firmy, Marcin Rojek, „Często spotykam się z właścicielami i menedżerami firm z różnych branż i rozmawiamy o wyzwaniach związanych z tak zwaną transformacją cyfrową. Wielkie hasło i praktycznie każda firma konsultingowa opublikowała obszerne badania na ten temat. Ale co tak naprawdę oznacza transformacja cyfrowa w praktyce dla takiej firmy jak Twoja? Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zrób pierwszy krok, aby zobaczyć możliwości. I wierzcie lub nie, bez względu na to, ile razy mój zespół w byteLAKE zorganizował specjalne warsztaty, aby pomóc partnerom zrozumieć możliwości sztucznej inteligencji (AI), zawsze dochodziliśmy do wniosku, że: najpierw musimy wyeliminować nudę.”

Po czym Marcin dodaje, że „Wysłuchaliśmy niezliczonych opowieści o tym, jak pojawiające się stosy dokumentów w sekretariatach lub w recepcji zaczynają powodować niepokój, który nieuchronnie podróżuje korytarzami, aby w końcu znaleźć drogę do działów księgowości, finansów, kadry kierowniczej … makabryczne wizje utraty cudownych chwil na rzecz przepisywania, przepisywania i przepisywania. Stres, utracone marzenia (uśmiech) a później żmudna i nudna praca z dokumentami”. Jak zauważa Marcin, niektóre firmy poczyniły inwestycje w rozwiązania mające rzekomo wyręczyć pracowników z konieczności przepisywania skanów do systemów. Jednakże, niejednokrotnie aby te narzędzia nauczyć odczytu danych z faktur, trzeba niestety stworzyć niezliczoną ilość szablonów. O zgrozo jeśli później jakiś wzorzec ulegnie modyfikacjom. Marcin tłumaczy:

„W przeciwieństwie do wielu swoich poprzedników, brainello jest silnikiem, który wykorzystuje uczenie maszynowe do przyspieszania i automatyzacji przetwarzania dokumentów. W związku z tym całkowicie eliminuje potrzebę tworzenia szablonu lub wzorców.”

Dodając: „Brak konieczności tworzenia szablonów jest jedną z tych cech brainello, którą nasi klienci cenią najbardziej. Nie trzeba dodawać, że brainello działa błyskawicznie”.

brainello wyciąga dane z faktur, bez konieczności tworzenia szablonów

brainello, jako OCR dla faktur może pracować od dnia integracji. Proces wdrażania jest wyjątkowo prosty:

1. Workflow / system ERP przekazuje kolejne faktury do brainello (mogą być skany, e-faktury, dokumenty itp.)

2. brainello szybko zwraca pola z faktur (prędkość zależy od konfiguracji, możemy założyć jednak, że w typowym środowisku brainello może przetwarzać około 1800 faktur / godzinę)

3. następnie brainello wpisze wyniki bezpośrednio do systemu.

Dodatkowo, brainello zwraca również współrzędne każdego pola oraz związany z nim poziom pewności. Na podstawie tych danych można podjąć decyzję by np. Zwrócić się do operatora z prośbą o dodatkową walidację rozpoznanych danych. W takim przypadku brainello oczywiście wyświetli odpowiednią część faktury.

Na tym nie koniec.

Silnik brainello został zaprojektowany tak, aby ciągle się uczyć.

To, co naprawdę sprawia, że brainello wyróżnia się z tłumu, to jego rdzeń. Nie jest on oparty na sztywno skonfigurowanych elementach bazowych. Brainello jest oparty na algorytmach uczenia maszynowego dostosowanych do określonych grup scenariuszy. Daje to znacznie większą skuteczność, a przede wszystkim elastyczność w zakresie możliwości dalszego rozwoju produktu. W związku z tym może znacznie zwiększyć możliwości dowolnego rozwiązania RPA i stać się solidną bazą podczas cyfryzacji i automatyzacji procesów w firmie.

Każdy, kto szuka narzędzi do automatyzacji pracy przetwarzania dokumentów (zwłaszcza faktur) z pewnością doceni możliwości oferowane przez brainello. Praca z dokumentami potrafi być nużąca, nudna i z pewnością może wywołać nie lada ból głowy. Ale przede wszystkim zajmuje nasz cenny czas, podczas gdy moglibyśmy go wykorzystać do znacznie bardziej kreatywnych zadań.

Typowe wdrożenie brainello wygląda następująco:

1. Ktoś umieszcza stos faktur na skanerze. Ewentualnie są one otrzymywane za pośrednictwem systemów do e-faktur, poprzez e-mail etc.

2. Skany takie natychmiast są przesyłane do wyznaczonych lokalizacji.

3. brainello może pobierać takie skany i dystrybuować je do np. spółek zależnych.

4. W następnym kroku brainello odczytuje pola z faktur i wypełnia dane bezpośrednio w systemach Workflow / ERP.

5. Większość danych jest odczytywana z 95% pewnością (brainello może je wstępnie zweryfikować), ale mimo to operator może szybko zweryfikować i poprawić w razie potrzeby (tak, że brainello może się uczyć, a w końcu stać się lepszym i lepszym asystentem)

6. brainello może pomóc operatorowi, zaznaczając dane kolorami, (np. zielony: najprawdopodobniej dane odczytane poprawnie, czerwony: wymagające uwagi) i w razie potrzeby wyświetlać fragmenty dokumentów.

7. Ostatnim krokiem jest przesłanie faktury do dalszego przetwarzania.

8. I najważniejsze: nie trzeba tworzyć żadnych szablonów.

Dodatkowo, brainello jest praktycznie niezauważalne. Działa w tle jak tajny agent, którego jedynym zadaniem jest wyeliminowanie żmudnych i nudnych prac oraz robić to lepiej za każdym razem. Poniższy film ilustruje taką przykładową integrację (po angielsku).

Brzmi kusząco? Polecamy bezpośredni kontakt z producentem (strona www: www.byteLAKE.com lub poprzez e-mail: brainello@byteLAKE.com).

Skontaktuj się z nami by przetestować brainello:

  • e-mail: brainello@byteLAKE.com
  • telefon: +48 508 091 885

--

--

Marcin Rojek
Marcin Rojek

Written by Marcin Rojek

Co Founder@byteLAKE | AI Solutions for Industries | Automated Quality Control | Energy Optimization | Predictive Maintenance | Data Analytics

No responses yet