Sztuczna Inteligencja dla Sektora Utilities (branża wod-kan, komunalna i ciepłownicza)
Mikołajki, 14–16.05.2024: Opowiemy o tym, jak sztuczna inteligencja pomaga oszczędzać energię i redukować emisję CO2.
W dniach 14–16 maja 2024 roku, w Mikołajkach odbędzie się konferencja dla sektora Utilities. W ramach wydarzenia “Inteligentne systemy zarządzania oraz cyberbezpieczeństwo w sektorze UTILITIES”, organizowanej przez LogicSynergy, eksperci branżowi przedstawiać będą najnowsze trendy i rozwiązania technologiczne, które rewolucjonizują sposób świadczenia usług w branżach wodno-kanalizacyjnej, komunalnej i ciepłowniczej.
Znaczna uwaga zostanie poświęcona nowatorskim technologiom, które nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, lecz także zwiększają efektywność i optymalizują procesy biznesowe. W kontekście sektora Utilities, niezmiernie ważne stają się kwestie bezpieczeństwa danych oraz cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w świetle nadchodzącej dyrektywy NIS 2. W tej materii swoimi praktycznymi doświadczeniami podzielą się eksperci z COIG S.A. (GK WASKO). Więcej na temat samego wydarzenia pod adresem: LogicSynergyKonferencja pt.: „Inteligentne systemy zarządzania oraz cyberbezpieczeństwo w sektorze UTILITIES”. — LogicSynergy.
Sztuczna Inteligencja dla Sektoru Utilities: Nowe Standardy w Zarządzaniu
Jest mi również niezmiernie miło ogłosić, że zespół byteLAKE będzie obecny na konferencji, w partnerstwie z firmą Lenovo. Nasz najnowszy produkt, Data Insights, wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do zaawansowanej analizy danych pochodzących z różnych źródeł. W sektorze Utilities, Data Insights wprowadza innowacyjne podejście do zarządzania infrastrukturą, wykorzystując dane z czujników IoT, prognozy pogody, oraz dane historyczne, aby optymalizować zużycie energii, minimalizować straty oraz obniżać koszty związane z utrzymaniem infrastruktury.
Przykładowy schemat wdrożenia Data Insights w miejskich sieciach ciepłowniczych i w fabrykach zilustrowałem na poniższym obrazku. Szczegóły opowie w ramach spotkania w Mikołajkach Mariusz Kolanko (mkolanko@byteLAKE.com, +48 505322282), współzałożyciel byteLAKE.
Wdrożenie sztucznej inteligencji — jaki sprzęt?
Oczywiście, żaden system sztucznej inteligencji nie może istnieć bez odpowiedniego sprzętu. W przypadku AI, niezbędne są zarówno serwery do uczenia algorytmów, jak i do inferencji. Uczenie AI polega na wykorzystaniu danych do trenowania algorytmów, podczas gdy inferencja polega na stosowaniu tych algorytmów w celu generowania odpowiedzi na podstawie danych. Dodatkowo, istnieje kwestia bezpiecznego przechowywania ogromnych ilości danych. W kontekście tego typu rozwiązań, Data Insights często uruchamiany jest na trzech rodzajach serwerów: mocy obliczeniowej do uczenia, inferencji oraz składowania danych.
Partnerem w dziedzinie sprzętu jest dla nas firma Lenovo, która oferuje szerokie portfolio produktów, spełniających najbardziej wymagające standardy przemysłowe. Wspólnie z Lenovo pracujemy nad rekomendowanymi konfiguracjami sprzętowymi dla produktu Data Insights. Poniżej przedstawiam kilka takich rekomendowanych konfiguracji, które już przetestowaliśmy produkcyjnie. Wkrótce ogłosimy kolejne.
byteLAKE we współpracy z firmą Lenovo oferuje kompleksowe rozwiązanie dla przemysłu. Lenovo dostarcza rozbudowane portfolio serwerów i urządzeń przemysłowych, począwszy od Edge AI typu SE50 (ThinkEdge SE50 Edge Client), przez Edge Server typu SE450 (ThinkEdge SE450 Edge Server), aż po serwery chłodzone wodą (Neptune™). To kompleksowe podejście pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału sztucznej inteligencji w sektorze ciepłownictwa i wodno-kanalizacyjnym.
AI: główne korzyści dla sektora Utilities
W kontekście sektora Utilities, Data Insights przynosi wiele korzyści. Na przykład, zmniejszenie temperatury zasilania o zaledwie 1–2 stopnie może przynieść oszczędności liczone w milionach euro rocznie. Ponadto, możliwość przewidywania awarii pozwala na lepsze planowanie przeglądów, minimalizując straty finansowe i zwiększając niezawodność infrastruktury.
byteLAKE’s Data Insights wykorzystuje AI do optymalizacji kosztów i redukcji strat energii w sieciach ciepłowniczych i fabrykach. Przykładowo, zmniejszenie temperatury zasilania o zaledwie 1–2 stopnie może przynieść oszczędności liczone w milionach euro rocznie.
Optymalizacja sieci ciepłowniczych za pomocą sztucznej inteligencji
Data Insights wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji oraz m. in. optymalizuje efektywność energetyczną w całej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo, w kontekście fabryk lub ogólnie rzecz ujmując, budynków, AI pomaga m. in. zwiększyć wykorzystanie ciepła odpadowego i odnawialnych źródeł energii. Data Insights zawiera moduły do prognozowania, planowania i realizowania zadań dotyczących dostarczania ciepła według zapotrzebowania. Umożliwia w ten sposób optymalizowanie wydajności sieci ciepłowniczej, minimalizowanie strat energii i zmniejszanie emisji CO2.
Dodatkowo Data Insights umożliwia:
- Prognozowanie i optymalizację: sztuczna inteligencja analizuje dane z sieci, czujników oraz prognozy pogody. Na tej podstawie sugeruje optymalne temperatury dla dystrybutorów ciepła w ciepłowni, aby zminimalizować koszty i jednocześnie dostarczyć wymagane ciepło do wszystkich węzłów sieci.
- Predykcyjne utrzymanie (ang. predictive maintenance): AI może przewidywać awarie i potrzeby konserwacji, co pozwala unikać nieoczekiwanych przestojów w dostawie ciepła.
- Monitorowanie i zarządzanie: algorytmy AI monitorują pracę sieci, wykrywają błędy i usprawniają zdalne zarządzanie poszczególnymi elementami infrastruktury ciepłowniczej.
Data Insights zmienia dane w informacje, na podstawie których nasi klienci mogą lepiej:
- Przewidywać potrzeby konserwacji, aby unikać awarii.
- Identyfikować i minimalizować ryzyka.
- Optymalizować operacje produkcyjne na podstawie danych.
- Odkrywać zależności w procesach produkcyjnych.
Do zobaczenia w Mikołajkach oraz online na naszych webinariach!
Jeszcze raz, zapraszam serdecznie do udziału w konferencji oraz rejestracji na nasze październikowe webinaria, gdzie jeszcze szczegółowiej omówimy możliwości, jakie daje Data Insights.
Linki do rejestracji na wspomniane webinaria w pździerniku 2024:
- Sztuczna inteligencja w przemyśle — od pomysłu do wdrożenia — AI4MSP
- Sztuczna Inteligencja w produkcji, motoryzacji, przemyśle papierniczym, chemicznym i energetyce — przykłady wdrożeń — AI4MSP
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
Dodatkowe informacje:
- Lenovo AI for All | Lenovo Poland
- www.byteLAKE.com/pl/AnalitykaDanych
- www.byteLAKE.com/en/DataInsights
- Sztuczna Inteligencja w Energetyce i dla Fabryk — jaką wartość dostarcza? | by Marcin Rojek | May, 2024 | Medium
- Sztuczna Inteligencja to już nie tylko modne hasło. W wielu branżach przemysłu zadomowiła się na dobre. | by Marcin Rojek | Medium
- Sztuczna Inteligencja — co konkretnie ma do zaoferowania w biznesie? | by Marcin Rojek | Medium
- Wdrażanie Sztucznej Inteligencji: Kluczowe Kwestie i Strategie Biznesowe | by Marcin Rojek | Medium
- Energy and Utility Companies are Ready for AI — Let’s Explore the Benefits. | by Marcin Rojek | May, 2024 | Becoming Human: Artificial Intelligence Magazine
- Enterprise AI: from pilot to production | by Marcin Rojek | May, 2024 | Medium
- Empowering Tomorrow’s World: The Fusion of IoT and AI in Smart Cities, Buildings and Factories | by Marcin Rojek | Apr, 2024 | Medium
- Unlocking the Power of AI: Transforming Data into Actionable Insights | by Marcin Rojek | Apr, 2024 | Medium
- AI in Practice: from automated quality inspection to predictive maintenance and reduced energy consumption. | by Marcin Rojek | Apr, 2024 | Medium