Sztuczna Inteligencja w Przemyśle: Rewolucja i Możliwości

Marcin Rojek
3 min readSep 21

--

W dzisiejszych czasach, przemysł nieustannie zmierza w kierunku doskonałości, poszukując coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i technologii, które pozwolą na efektywne zarządzanie produkcją, zapewnienie najwyższej jakości produktów, i w końcu, osiągnięcie konkurencyjności na globalnym rynku. W tej dynamicznej podróży, jednym z najważniejszych sojuszników przemysłu okazuje się Sztuczna Inteligencja (SI).

AI: przekształca dane w wartościowe informacje

Sztuczna Inteligencja, zwana często SI lub AI (ang. Artificial Intelligence), jest jak komputerowy mózg, który może być wyposażony w różne “zmysły” do analizy otaczającego świata. Możemy przypomnieć sobie analogię do naszych zmysłów, które pomagają nam zrozumieć i reagować na otaczający nas świat. Aby być nieco bardziej precyzyjnym, możemy przyjąć, że SI to program komputerowy, aplikacja, którą uruchamiamy na komputerze (laptop, mini PC, komputer przemysłowy, serwer, etc.). Wobec tego jak taki program komputerowy może uzyskać dostęp do otaczającego świata?

Oczy, czyli Kamery: Monitorowanie jakości i nie tylko

Wprowadzenie SI do przemysłu to, jak wyposażenie w “oczy” w postaci kamer i systemów wizyjnych. Te “oczy” mogą monitorować jakość produktów na linii produkcyjnej, liczyć je, odczytywać etykiety, a także wykrywać subtelne wady, takie jak pęknięcia, rysy i inne niedoskonałości. To nie tylko zwiększa jakość produktów, ale także przyczynia się do eliminacji błędów w produkcji.

Uszy, czyli Mikrofony: Słuchanie Dźwięków, wykrywanie usterki

Podobnie jak ludzkie “uszy”, te komputerowe, w postaci mikrofonów, mogą wykrywać dźwięki, które wskazują na usterki lub problemy. Te dźwięki mogą być trudne do wykrycia przez człowieka, ale dla SI to żadna przeszkoda. Dlatego SI jest używane do wykrywania awarii w silnikach, łożyskach, maszynach i urządzeniach, często znacznie wcześniej niż mogłoby to zrobić ludzkie ucho.

Inne Zmysły i Źródła Danych: Mierzenie, Prognozowanie i Wiedza

Ale to nie koniec. SI może być wyposażone w wiele innych “zmysłów” i źródeł danych, takich jak czujniki mierzące temperaturę, ciśnienie, dane pogodowe, parametry procesu, a nawet dane historyczne. Wszystkie te dane można przetworzyć dzięki SI w cenne informacje, które pozwalają odpowiedzieć na kluczowe pytania: co się stało, dlaczego się to stało, co może się wydarzyć i kiedy. Tego typu analizy są podstawą Predictive Maintenance, czyli przewidywania konieczności konserwacji czy naprawy urządzeń przed ich awarią.

Wszystko to o czym napisałem powyżej to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. SI może być wykorzystywana w wielu innych scenariuszach, takich jak optymalizacja procesów produkcyjnych, znajdowanie zależności między danymi, czy nawet do tworzenia zaawansowanych symulacji komputerowych.

Pozostaje pytanie, jakie jeszcze możliwości kryją się w algorytmach sztucznej inteligencji, która często okazuje się być znacznie bardziej “prawdziwą” niż “sztuczną” i znacznie bardziej “inteligentną” niż moglibyśmy się spodziewać. W sieci można znaleźć wiele inspirujących historii i przykładów jej zastosowania, ale my, w byteLAKE, jesteśmy zarówno praktykami, jak i naukowcami.

Dlatego też, chcieliśmy, abyście mogli sami doświadczyć potencjału SI i dlatego udostępniliśmy niektóre z naszych produktów do testów w laboratorium firmy Intel® w Warszawie. Chcielibyśmy Was zaprosić do eksploracji tych możliwości i przekonania się, jak SI może zrewolucjonizować Wasz przemysł.

To jednak nie wszystko! Jako firma, organizujemy różnego rodzaju akcje edukacyjne, w trakcie których wyjaśniamy czym jest SI, jakie daje możliwości oraz wspólnie z uczestnikami rozważamy, jak mechanizmy wbudowane w AI najlepiej wykorzystać do rozwiązania konkretnych problemów i usprawnienia procesów przemysłowych.

Jeśli jesteście ciekawi, chętni do testów, bądź zainteresowani uczestnictwem w naszych akcjach edukacyjnych, zachęcamy do kontaktu z nami. Możecie się umówić poprzez wysłanie zgłoszenia na e-mail: welcome@byteLAKE.com lub bezpośrednio, telefonicznie: 508091885 / 505322282.

Wierzymy, że wspólnie możemy uczynić innowacje AI rzeczywistością! 🚀 Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, odwiedźcie naszą stronę internetową: link.

Zapraszamy Was do świata SI i innowacji!

--

--

Marcin Rojek

Co Founder@byteLAKE | Turning Data Into Information for Manufacturing, Automotive, Paper,Chemical,Energy sectors | AI-accelerated CFD | Self-Checkout for Retail