Zliczanie drzew, lokalizowanie nielegalnych wysypisk, czyli sztuczna inteligencja wspiera ratowanie świata (poznaj Ewa Guard)

Każdej minuty Ziemia traci lasy o powierzchni porównywalnej do ok. 27 boisk piłkarskich (link do źródła). Do tego zanieczyszczenia rujnują nasze środowisko. Polskie Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci porzuconych nielegalnie na obszarach leśnych (link to żródła). Wygląda na to, że w 2020 roku śmieci w lesie to już niestety prawdziwa plaga.

To właśnie tego typu alarmujące dane zmobilizowały naukowców z byteLAKE, Lenovo USA oraz fundację Resq do połączenia sił by wspólnie przy pomocy najnowszych technologii zaoferować światu rozwiązania dla wielu naglących problemów. Jednym z owoców tej współpracy jest produkt o nazwie EWA Guard (ang. Earth Water Air Guard / Strażnik Ziemi Wody i Powietrza).

Ewa Guard: lokalizuje nielegalne wysypiska śmieci

Ewa Guard wykorzystuje sztuczną inteligencję (SI) do analizy zdjęć i materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości (4K+) oraz lokalizuje na nich nielegalne wysypiska śmieci. Dodatkowo system wykorzystuje technologię Edge AI, dzięki której algorytmy SI mogą działać bezpośrednio na urządzeniu, w tym przypadku na pokładzie drona. Rozwiązanie takie pozwala przeanalizować dane w trybie rzeczywistym i eliminuje uciążliwy i pracochłonny proces przesyłania ich na komputery bądź serwery gdzie poddawane są dalszej obróbce. W przypadku Ewa Guard system wykrywa nielegalne wysypiska i od razu informuje operatora o lokalizacji.

System został zaprojektowany w taki sposób, aby łatwo można było do douczyć nowych umiejętności. Jest np. wykorzystywany także w leśnictwie, gdzie pomaga zautomatyzować żmudne i czasochłonne prace związane z zalesianiem terenów.

Ewa Guard: zlicza młode drzewa

W tym przypadku praca manualna polega na cyklicznym odwiedzaniu zalesianych terenów, zliczaniu młodych drzew i identyfikowaniu terenów gdzie przeżywalność drzew jest relatywnie niska. Automatyzacja przy pomocy Ewa Guard to przede wszystkim analiza zdjęć lotniczych i automatyczne zliczanie młodych drzew aby określić ich przeżywalność.

Ewa Guard w akcji: lokalizacja porzuconych opon.

Rozwiązanie zaprezentowaliśmy w 2019 roku na konferencji Supercomputing w Denver, Colorado, USA:

Wkrótce w ramach planowanej akcji “Posprzątajmy Świat” uruchomiony zostanie portal EwaGuard.com. Będzie tam można udostępniać zdjęcia oraz materiały wideo a Ewa Guard będzie organizować akcje społeczne oraz łączyć ludzi chcących wspólnie działać w szczytnym celu jakim jest Czysta Planeta.

Więcej: www.byteLAKE.com/en/EwaGuard.

Prezentacja produktu: www.slideshare.net/byteLAKE/zliczanie-drzew-lokalizowanie-nielegalnych-wysypisk-etc-przy-pomocy-sztucznej-inteligencji-ewa-guard.

Sztuczna inteligencja (SI) to najogólniej mówiąc programy komputerowe, które potrafią analizować dane typu obraz, wideo, dźwięk, tekst i na ich podstawie podejmować decyzje lub dochodzić do konkretnych wniosków np. “dokument zawiera zamówienie 10 ton drewna z Francji do Polski”, “puszka na linii produkcyjnej ma wgniecenie” etc. W ten sposób systemy komputerowe wykorzystujące sztuczną inteligencję pomagają uwolnić nieograniczony potencjał ludzki i często przekierować naszą kreatywność do bardziej ambitnych i o wiele ciekawszych zagadnień. Innym razem SI wspiera nas w zadaniach męczących np. wielogodzinna analiza zdjęć bądź wręcz niebezpiecznych, jak np. analiza płonących budynków. Globalnie analitycy szacują, że SI wygeneruje ok. 58 milionów nowych miejsc pracy jeszcze przed 2022 rokiem. W Polsce tego typu rozwiązania projektuje i wdraża wrocławska firma byteLAKE. Więcej na ten temat: https://medium.com/@marcrojek/sztuczna-inteligencja-w-polsce-35c096807778

Co Founder @ byteLAKE | AI-accelerated CFD | AI for Chemical Industry, Paper Industry, Manufacturing | Industry 4.0

Co Founder @ byteLAKE | AI-accelerated CFD | AI for Chemical Industry, Paper Industry, Manufacturing | Industry 4.0